News

Congratulations Tim Longcore -  ARA Indoor National Tournament CHAMP!

SHOW UP & SHOOT!

ARA is Celebrating 20 Years of Comaraderie & Competition!

"Like" us on facebook to enjoy ARA photos & fun. Click Here!

Upcoming Matches

Date Club State Tournament Class
05/26/19 Pioneer Gun Club Missouri Club Tournament Unlimited
05/26/19 Open Grove Rimfire California   Unlimited
05/28/19 Green Sea South Carolina   Unlimited
05/28/19 Capitol City Rifle & Pistol Maine   Sporter
05/28/19 Kettlefoot Gun Club Virginia   Unlimited
05/28/19 Boerne Shooting Club Texas   Unlimited
05/29/19 Page Gun Club Arizona   Unlimited
05/31/19 Yankton Sharpshooters South Dakota Club Tournament Unlimited
06/01/19 Owensville Gun Club #1 Missouri Club Tournament Unlimited
06/01/19 Sunnyvale Rod & Gun Club California   Unlimited
06/01/19 Zia Rifle & Pistol Club New Mexico   Unlimited
06/01/19 Port Malabar Rifle & Pistol Club Florida   Unlimited
06/01/19 Buck Creek Range Kentucky   Unlimited
06/01/19 Green River Gun Club Kentucky   Unlimited
06/01/19 Edwardsburg Conservation Club Michigan   Unlimited
06/01/19 Gateway Rifle & Pistol club Florida   Unlimited
06/01/19 Redding Rimfire #1 California   Unlimited
06/01/19 Buckeye Rimfire Club Ohio   Unlimited
06/01/19 Yankton Sharpshooters South Dakota State Tournament Unlimited
06/01/19 Yankton Sharpshooters South Dakota   Unlimited
06/02/19 Owensville Gun Club #1 Missouri   Unlimited
06/02/19 Tehama Shooters Association California   Unlimited
06/02/19 Palo Alto Rifle & Pistol Club Louisiana   Unlimited
06/02/19 Yankton Sharpshooters South Dakota Club Tournament Unlimited
06/02/19 Red's Missouri   Unlimited
06/02/19 Ashtabula Rod & Gun Club Ohio   Unlimited

Recent Match Results

Date State Club Environment Class Results
05/19/19 Georgia Chickenfoot #1 Outdoor Unlimited 1. Steve Lloyd
2. Craig Patterson
3. Ben West
Full results

Match

Club Chickenfoot #1
Date 05/19/2019
Match Director William Casey
Environment Outdoor
Class Unlimited


Competitors

Place Competitor Tgt
#1
Tgt
#2
Tgt
#3
Tgt
#4
Tgt
#5
Tgt
#6
    Agg. Pts.
1 Steve Lloyd 2125 2200 2200 2500 2200 2000     2204.17 66
2 Craig Patterson 2075 2050 2150 2150 2150 2125     2116.67 60
3 Ben West 1800 2400 2150 2150 2100 1825     2070.83 54
4 Grant Toman 2025 2025 1925 2225 2075 2000     2045.83 48
5 Richard Lightfoot 2025 1900 1950 1985 2000 2250     2018.33 42
6 Clinton Sondergeld 1950 1775 1775 2050 1900 1950     1900.00 36
7 Donny Powell 1775 1825 1900 1775 2000 1850     1854.17 30
8 Greg Schneider 1710 1900 1300 1850 2175 1925     1810.00 24
9 Chloe Holmes 1575 1875 1850 1875 1675 1320     1695.00 18
10 Roger Purtell 1750 1625 1370 1725 1800 1520     1631.67 12
11 Andy Greenspon 1595 1035 1485 1165 1110 1285     1279.17 6
05/19/19 Kentucky Caldwell County Sportsman's Club #1 Outdoor Unlimited 1. Kenneth Richards
2. Greg Monroe
3. Frank Shook
Full results

Match

Club Caldwell County Sportsman's Club #1
Date 05/19/2019
Match Director Frank Shook
Environment Outdoor
Class Unlimited


Competitors

Place Competitor Tgt
#1
Tgt
#2
Tgt
#3
Tgt
#4
Tgt
#5
      Agg. Pts.
1 Kenneth Richards 2250 2275 2300 2250 2350       2285.00 25
2 Greg Monroe 2325 2050 2175 2200 2275       2205.00 20
3 Frank Shook 2150 1850 2000 2000 2150       2030.00 15
4 John Jamison 2100 1625 2025 2025 2150       1985.00 10
5 Gerald Higdon 1875 1700 1725 2125 2100       1905.00 5
05/19/19 Indiana Wabash Wildlife & Sportsman Association #1 Outdoor Unlimited 1. Ed Ledbetter
2. Scott Springer
3. John Carper
Full results

Match

Club Wabash Wildlife & Sportsman Association #1
Date 05/19/2019
Match Director John Carper
Environment Outdoor
Class Unlimited


Competitors

Place Competitor Tgt
#1
Tgt
#2
Tgt
#3
Tgt
#4
        Agg. Pts.
1 Ed Ledbetter 1800 1975 2075 1975         1956.25 36
2 Scott Springer 2025 1860 1675 1825         1846.25 32
3 John Carper 1900 1700 1700 2025         1831.25 28
4 Mark Penrod 1800 1650 1600 2075         1781.25 24
5 Steve Scott 1725 1725 1675 1950         1768.75 20
6 Stanley LeMieux 1875 1510 1410 1950         1686.25 16
7 David Petty 1835 1600 1185 1800         1605.00 12
8 Gabe Carper* 1600 1110 1110 1610         1357.50 8
9 Tim Bollinger 1065 845 1015 1370         1073.75 4
05/19/19 New York Allied Sportsmen of W.N.Y. Outdoor Unlimited 1. John Matyas
2. Leon Switalski
3. Thomas Sherley
Full results

Match

Club Allied Sportsmen of W.N.Y.
Date 05/19/2019
Match Director Thomas Sherley
Environment Outdoor
Class Unlimited


Competitors

Place Competitor Tgt
#1
Tgt
#2
Tgt
#3
Tgt
#4
        Agg. Pts.
1 John Matyas 2000 2025 1950 2025         2000.00 20
2 Leon Switalski 2050 1850 1800 1925         1906.25 16
3 Thomas Sherley 1900 1750 1950 1850         1862.50 12
4 Thomas McQueen 1800 1700 1700 1370         1642.50 8
5 Jeff Switalski 1550 1675 1785 1510         1630.00 4
05/18/19 Missouri Bench Rest Rifle Club of St. Louis Outdoor Unlimited 1. ROBERT GIFFORD
2. Brian Brandt
3. JR Groves
Full results

Match

Club Bench Rest Rifle Club of St. Louis
Date 05/18/2019
Match Director Jerry Kloeppel
Environment Outdoor
Class Unlimited


Competitors

Place Competitor Tgt
#1
Tgt
#2
Tgt
#3
Tgt
#4
Tgt
#5
Tgt
#6
    Agg. Pts.
1 ROBERT GIFFORD 2150 2200 2100 2100 2100 2400     2175.00 168
2 Brian Brandt 1825 2200 2025 2250 2350 2300     2158.33 156
3 JR Groves 1875 2125 2175 2075 2150 2350     2125.00 144
4 Greg Monroe 2050 2100 2175 2100 1925 2200     2091.67 132
5 Joe Besche 1775 2200 2200 2150 2125 2075     2087.50 120
6 Dean Weston 2160 2150 2150 1925 1925 2175     2080.83 108
7 Glen Townley 1925 2100 2250 1975 2025 2150     2070.83 96
8 Frank Shook 2250 2125 1800 2050 2025 2125     2062.50 84
9 Jerry Kloeppel 2000 2000 2200 2050 1750 1975     1995.83 72
10 DONALD HAMBLIN 2125 2125 1800 1850 1875 1925     1950.00 60
11 Bill Muma 1950 1975 1925 1750 2050 1900     1925.00 48
12 Gerald Tripp 1750 2050 1875 1975 1800 2000     1908.33 36
13 ADAM THOMPSON 2050 1850 1975 1650 1950 1800     1879.17 24
14 Trent Shellabarger 1700 1875 1750 2000 1800 1925     1841.67 12